středa 29. srpna 2007

Německá DVB-T ve středních Čechách

Dálkovým příjmem digitální televize z Německá se na svých stránkách nezabývám jen já. Např. moji známí Pavel Bárta a Kuba Melín se zaměřili na některé bavorské vysílače a zkoušeli je zachytit na Benešovsku. Tento lov byl opravdu velkým dobrodružstvím a vřele vám doporučuji si o něm přečíst. Je to určitě lepší vyprávění, než historky z noční výpravy, kterou si pamatujete z pionýrských táborů. Článek uveřejňuji s laskavým svolením jednoho z lovců, a to konkrétně Pavla Bárty.

Místo činu: Struhařov u Benešova.
Pachatelé: pár šílenců s anténami a přijímači.
Kořist: jasná! Německá DVB-T.

Tak asi takhle by se dal ve zkratce shrnout víkend 24.-25.3 na chatě ve Struhařově. Původním cílem bylo obnovit poškozený anténní systém po orkánu Kyrill. Ten se tu prohnal v plné síle, pokácel několik stromů, ovšem také ohnul tyč na anténním rotátoru a otočil televizní Yaginu kamsi do neznáma. Takže jsme se sjeli, abychom společnými silami zrenovovali to monumentální dílo, pomalu větší než samotná chata. Hlavní kolos je 14ti prvková anténa na VKV, na kterou tu chodí kvalitně např. rakouské Life Radio 100,5 FM, nebo Bayern 3, dají se zachytit podstatně vzdálenější věci. Nad ní velká anténa na TV. To celé bylo třeba sundat. Na vrchní anténu, UHF směrovku Hirschmann, tu chodilo analogové vysílání z Bavorska, a to konkrétně Hoher Bogen (ZDF), a dokonce Grosser Arber s pouhými 800 W (ARD, 44 k.). Oba programy tu šly kvalitně barevně, s mírnými úniky. Tak jsme doufali že tu chytíme i DVB-T z Hoher Bogenu, které se mělo rozjet 6. prosince 2006.

Hned na nadcházející prosincový víkend jsme naplánovali akci, vzali tři různé settopboxy, a vyrazili na chatu. Střešní anténa nám ale byla k ničemu, vysílá se vertikálně. A tak jsme jako anténu použili colorku od firmy Schwaiger, zisk okolo 10 dB. Anténa byla na dvoumetrové tyči, vykláněna z okna chaty, posléze postavena na terase. Výsledek? Nic. Vůbec nic.

Pokračování tohoto dobrodružného a velmi výživného vyprávění si můžete přečíst na webu Jihlavského DX a HiFi Clubu zde.

úterý 28. srpna 2007

Technika pro dálkový příjem

Nebudu se tu zbytečně dlouhosáhle rozepisovat o tom, co musíte, nebo nemusíte mít, abyste mohli dálkově přijímat digitální signál. Takové články, které zbytečně obsáhle něco popisují, nemám zrovna v lásce, a proto tedy rovnou k věci, co mám na střeše. Pokud si alespoň něco podobného pořídíte, vězte, že nějaký ten pěkný úloveček vás brzo nemine. ;-)


Antény XL-91-BL Color Super
Jedna horizontálně, druhá vertikálně. Horizontální pro příjem našich vysílačů, vertikální pro německý digitál. Podrobnosti na fotce.

Zesilovač Teroz pro 21. - 69. kanál
Abychom z antény dostali víc, je vhodné vybrat správný zesilovač. Já zvolil Teroz pro 21. až 69. kanál. Ke shlédnutí je např. na této stránce.

Rotátor YAESU G-450C
Abyste nemuseli s anténami pracně manipulovat pokaždé, když je někam budete chtít otočit, a to bývá při dálkovém příjmu často, je tady rotátor. Je pravda, že já jsem si vyhodil z kopýtka a pořídil si ten z vyšší cenové kategorie. To ale vy nemusíte. Když budete mít štěstí, seženete ho už od tisíce korun.


Ovládací budík
K rotátoru patří i pěkný osvětlený ovládací budík. Vy sedíte sice v pohodlí domova, ale přesně víte, kam je v tu chvíli anténa natočena. Rozsah je od 0 do 360 stupňů, a pokud se vám stane, že náhodou motor začnete přetáčet, rozsvítí se ihned červená kontrolka. Ovšem pozor! Nemusí být legrace sehnat ovládací kabel na propojení mezi budíkem a rotátorem. Mně ho jedna nejmenovaná pražská firma musela objednat až z Německa, protože u nás o takovéhle speciální příslušenství nebývá velký zájem.


Set-top box Golden Interstar 8300
Německá firma Golden Interstar může být na své výrobky hrdá. Nestojí moc, ale oplývají důležitými vlastnostmi, které se uplatní při dálkovém přijímu. Mezi ně patří např. dobrá citlivost a schopnost zpracovat signál do sledovatelné podoby i při poměrně špatných parametrech. Navíc model 8300 je kombo, tzn. že v sobě skrývá jak možnost pozemního digitálního příjmu, tak i toho satelitního.

K vybavení dále patří materiál, kterým je zbytečné vás zatěžovat. V podstatě se jedná o drobnosti jako jsou konektory a koaxiální kabely. Doufám, že jsem zde alespoň trochu nastínil obrázek o tom, co je pro dálkový příjem důležité a čím se vybavit.

pondělí 27. srpna 2007

Cigi měl radost, sledoval Digi

Ne, tímto titulkem rozhodně nechci vyvolávat rasovou nesnášenlivost. Jen jsem zaměnil název rumunské digitální televize DIGI TV za slovo "cigi", čili cikán (já bych tedy raději použil Rom). Titulek jsem vymyslel na základě diskuze na jednom odborném serveru. Proč? Dnes, respektive už včera, došlo k tomu, co již mnozí dlouho očekávali. Rumunská digitální platforma Digi TV (konkurence UPC Direct), která působí i u nás, byla hacknuta (nabourána) pro všechny přijímače, které podporují tzv. softwarovou emulaci. V praxi to znamenalo, že tak bylo možné sledovat všechny české a slovenské programy, které je zde možné naladit. Ale nejen ty! Protože byla Digi TV hacknuta kompletně, šla i nabídka maďarská, chorvatská, srbská a rumunská. Takovýto nepoctivý divák tak měl možnost sledovat načerno např. HBO Adria, Private Spice nebo kanály DIGI film s trháky, které ještě nedávno dobývaly kina. Zlaté české ručičky se ale neradovaly dlouho. Odpoledne došlo ke změně v kódování a všichni piráti, kteří takto tuto platformu sledovali, měli útrum. A tak můžeme říci, že cigi, jenž je synonymem pro čecháčka, téměř všichni přece považují Roma za zloděje (já osobně proti nim nic nemám), který udělá vše pro to, aby to stálo nejmíň, sledoval Digi.

Příjem německé pozemní digitální televize v Praze - 4. část

V závěrečné části článku o dálkovém příjmu pozemní digitální televize
z Německa přinesu přehled multiplexů, které je u nás možné zachytit
a hlavně pro nedůvěřivce, že je vůbec něco takového možné, screeny programů se sílou a kvalitou signálu. Obrázky jsou opatřeny logem serveru satCentrum, aby je nikdo další nemohl vydávat za své. Než jsem začal poslední část článku zpracovávat, přišlo jedno příjemné zjištění – digitální signál se objevil i na 53. kanálu.



27. kanál - Löbau (Schafberg) – Sasko

Já mám bohužel s příjmem tohoto multiplexu problém. Signál zachytím pouze při zlepšených podmínkách. Ze zkušenosti od ostatních kolegů
z CSDXC (Michal Hoftich a Kuba Melín) však vím, že tu tento kanál
z Německa jde běžně poměrně v solidních parametrech.

Galerie:
Golden Interstar 8300 signál nedetekuje
Hodnoty multiplexu na Opticu 3000T ve stejný čas
Bayerisches Fernsehen
rbb Brandenburg
WDR Köln


28. kanál - Hoher Bogen/Furth (Burgstall) – Bavorsko

Příjem tohoto multiplexu je bohužel nemožný. Signál sice set-top box zachytí, ale jeho kvalita se pohybuje mezi 0 a 7 %, což je i pro naladění pozic málo.



29. kanál - Dresden/Wachwitz – Sasko


Tento kanál má bohužel silné sousedy (Rychnov nad Kněžnou a Votice)
a jeho signál se nepodařilo zachytit. Stb nedetekuje sílu ani kvalitu signálu.


36. kanál - Dresden/Wachwitz - Sasko

Multiplex ZDF je zde možné běžně zachytit. Během klasických podmínek je příjem na hodnotách - síla 25-50 a kvalita 40-60, při zlepšených podmínkách se lze dostat až na místní parametry, tedy 97/97.

Galerie:
Síla/kvalita signálu na GI 8300
Informace o muxu na LCD televizoru Samsung
Obsah muxu (opět GI)
3sat
KI.KA (Kinderkanal)
ZDF


39. kanál - Dresden/Wachwitz - Sasko

Multiplex dosahuje o něco málo horších hodnot než ten na 36. kanálu ze stejného vysílače, ale většinou se dá s mírným kostičkováním také běžně sledovat.

Galerie:
Síla/kvalita signálu
Obsah multiplexu
Informace o muxu na LCD televizoru Samsung
arte
Das Erste
Eins Festival
Phoenix
Elektronický programový průvodce (EPG) Phoenixu
Teletext kanálu Phoenix


53. kanál - Frankfurt/Oder (Booßen) – Braniborsko


Signál tohoto multiplexu se mi podařilo zachytit pouze jednou, a to při více než zlepšených podmínkách, kdy většina ostatních z Německa chodila v místní kvalitě. Bohužel však síla signálu rychle kmitala mezi 0
a 97 % a kvalita se vůbec nezobrazila, takže nebylo možné obsah multiplexu naladit. O tom, že šlo však právě o Frankfurt am Oder, není pochyb, protože anténa byla opět použita vertikální a horizontální vůbec nedetekovala na stb signál.



57. kanál - Frankfurt/Oder (Booßen) – Braniborsko


Při zlepšených podmínkách je tu tento 260 km vzdálený vysílač běžně zachytitelný v poměrně solidních parametrech. Minulý týden se dokonce vyšplhala síla na 86 % a kvalita na 96 %.

Galerie:
Síla/kvalita signálu
Obsah multiplexu
arte
MDR Fernsehen
NDR Fernsehen

Právě jste dočetli závěrečnou část článku o dálkovém příjmu digitální televize v Praze (kokrétně na Jižním Městě), ale s takovýmito příspěvky rozhodně nekončím. Představím vám bliže i svou přijímací techniku
a najdu pro vás také pár odkazů, které na tuto tématiku odkazují. Rozhodně je na co se těšit...

neděle 19. srpna 2007

Příjem německé pozemní digitální televize v Praze - 3. část

Ve třetí části článku, který je věnovaný dálkovému příjmu digitální televize
z Německa, vás seznámím s dalšími dvěma vysílači. Tentokrát půjde o Dresden/
/Wachwitz (29. kanál) a Frankfurt am Oder/Booßen (57. kanál). K příjmu jsem opět použil zapůjčený set-top box Opticum 3000T a vertikálně položenou anténu XL-91-BL Color Super s nízkošumovým zesilovačem Teroz pro 21. až 69. kanál.


29. kanál - Dresden/Wachwitz – Sasko

I když mám tento kanál kromě polského prvního programu volný, nepodařilo se mi třetí multiplex
z Drážďan, který obsahuje kanály MDR Sachsen, rbb Brandenburg, WDR Köln a Bayerisches Fernsehen, zachytit. Tento kanál má bohužel silné sousedy. Na 28. je Rychnov nad Kněžnou a na 30. Votice.
Vzdálenost: 122 km; Výkon: 100 kW; Pol: V (foto: archiv ukwtv.de)


57. kanál - Frankfurt/Oder (Booßen) – Braniborsko

Příjem tohoto multiplexu byl neplánovaný (vysílají na něm silné Pardubice) a o to více mě potěšilo, když se zde objevil signál. Na 57. kanálu vysílají v Braniborsku digitálně dva vysílače -
- Frankfurt/Oder (50 kW/V)
a Cottbus (100 kW/H). Když už se tedy příjem tohoto multiplexu podařil, divák by předpokládal, že bude hrát právě ten silnější, tedy Cottbus. Jasně jsem ale identifikoval vysílač Frankfurt/Oder (Booßen), protože horizontální anténa byla vypojena a při jejím zapojení nedošlo vůbec k detekci signálu. Vysílají zde tři programy, a to MDR Fernsehen, NDR Fernsehen a arte. Signál se objevil opět během zlepšených podmínek; normálně není tento multiplex možné zachytit. Jeho síla se vyšplhala až k 54 %, kvalita dokonce k 65 %. Během těchto podmínek, které trvaly pár desítek minut, se však jak síla, tak kvalita signálu pohybovaly okolo 50 %.
Vzdálenost: 261 km; Výkon: 50 kW; Pol: V (foto: de.wikipedia.org)

V závěrečné čtvrté části článku o digitální televizi z Německa dosavadní zkušenosti s příjmem zhodnotím a umístím na web také galerii, kde budou screeny jednotlivých programů, obsahy multiplexů a jejich parametry.

sobota 18. srpna 2007

Příjem německé pozemní digitální televize v Praze - 2. část

V minulé části tohoto článku jsem vás seznámil s dálkovým příjmem digitální televize z německého vysílače Dresden/Wachwitz. Tento pátek se mi po zapůjčení přijímače Opticum 3000T (foto) podařilo rozšířit sbírku zachycených multiplexů o další tři. Receiver mám od kolegy z CSDXC Kuby Melína a nemůžu si ho vynachválit pro jeho výbornou citlivost. Kvalita přijímače se projevila zvláště u slabých signálů, které nedokázal Golden Interstar (GI) vůbec zachytit a zpracovat. Ten jsem přitom dosud považoval za bezkonkurenčně nejlepší.


Vytipování kanálů pro příjem

Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet příjem z dalších německých lokalit. Co mě k tomu vedlo? Konzultace právě s Kubou, který bydlí nedaleko ode mě a o tuto problematiku se také zajímá. Vhodné pro příjem byly vytipovány kanály 27, 28 a 29.


27. kanál - Löbau (Schafberg) - Sasko

Hodnoty tohoto multiplexu nebyly během zlepšených podmínek vůbec špatné. Síla signálu na 62 %, kvalita na 48 %. Při normálních podmínkách tu multiplex vůbec nechodí. Po naladění do set-top boxu Opticum se mi tak programová nabídka rozšířila o další kanály –
– MDR Sachsen, rbb Brandenburg, WDR Köln a Bayerisches Fernsehen. Set-top box Golden Interstar mi ve stejnou dobu hlásil oba parametry (síla/kvalita) na nule! Jak se však signál na tomto kanále rychle objevil, tak se i po pár minutách ztratil a nebylo po něm ani známky.
Vzdálenost: 119 km; Výkon: 50 kW; Pol: V (foto: archiv home.arcor.de)


28. kanál - Hoher Bogen/Furth (Burgstall) - Bavorsko

28. kanál je u nás obsazený silným vysílačem. Konkrétně jde o Litický Chlum nedaleko Rychnova nad Kněžnou. Velké šance jsem tedy příjmu digitálního vysílání z Bavorska (konkrétně lokalita Hoher Bogen) nedával, a to se potvrdilo jako správné. GI se na tomto kanále vůbec nechytal. Opticum na tom bylo o něco lépe, ale hodnoty byly tak špatné, že příjem nebyl možný. Síla signálu se pohybovala okolo 30 % a kvalita mezi 0 až 14ti %. Večer dokonce vyletěla druhá z hodnot až k 21 %, ale kmitala stále v rozmezí od nuly, takže se opět žádné pozice nenačetly. Lepších parametrů tu dosáhnout nelze, avšak stb Opticum digitální signál detekuje.
Vzdálenost: 147 km; Výkon: 100 kW; Pol: V (foto: archiv ukwtv.de)

V další části věnované dalkovému příjmu německých digitálních multiplexů, která vyjde zítra, se dočtete o zkušenostech s vysílači Dresden (29. kanál) a Frankfurt am Oder (57. kanál).

pátek 17. srpna 2007

Příjem německé pozemní digitální televize v Praze - 1. část

Je tomu již rok, co jsem si položil otázku, zda je reálné přijímat bavorskou digitální televizi v Praze. Tehdy (článek zde) bohužel padla jasná odpověď -
- není. Přesto jsem si letos nechal na střechu nainstalovat dvě antény XL-91-BL Color Super (horizontál a vertikál) s rotátorem YAESU G-450C
a jako receiver měl Golden Interstar 8300. Proč? 23. července letošního roku byly v Německu spuštěny další vysílače DVB-T, konkrétně ty
v Sasku. Jednalo se o lokality Leipzig, Dresden
a Chemnitz. Podle mých předběžných výpočtů jsem očekával, že bude hrát pouze jeden multiplex z vysílače Dresden/Wachwitz (viz foto),
a to na 36. kanálu. O to příjemnější bylo překvapení, když se další ze stejné lokality objevil i na 39. kanále.


Signál dosahoval první den velmi pěkných parametrů. Se spuštěním nových vysílačů přišly i dobré podmínky. 36. kanál měl místní (!) hodnoty příjmu 97/97 (síla/kvalita), což je maximum, které GI ukazuje
a 39. kanál, kde je rušení Novou ze Strahova, se chytil na 97/84. Během klasických podmínek je příjem prvního multiplexu na hodnotách - síla 25-50 a kvalita 40-60. Multiplex na 39. kanále dosahuje o něco málo horších hodnot, ale většinou se dá s mírným kostičkováním také běžně sledovat.

Sumarizace z 23. července tedy byla následující:
36. kanál - Dresden/Wachwitz - 100 kW/V - multiplex ZDF
39. kanál - Dresden/Wachwitz - 100 kW/V - multiplex MDR

Multiplex ZDF obsahuje kanály ZDF, 3sat a KiKa (přes den)/Doku (večer). Na 39. kanále je možné naladit Das Erste, Eins Festival, arte
a Phoenix.

V dalších dnech přinesu zkušenosti s příjmem dalších německých multiplexů, a to konkrétně z lokalit Löbau, Frankfurt am Oder a Hoher Bogen, na které jsem si nabrousil drápky se svými kolegy
z Československého DX klubu (CSDXC) Michalem Hoftichem a Kubou Melínem.

Foto: archiv ukwtv.de

Krátké představení na začátek

Ahoj a dobrý den, jsem redaktorem webů tvCentrum a satCentrum (šéfredaktorem je Vašek Hrubec) a rozhodl jsem se založit si svůj vlastní blog, kde bych se s vámi dělil o vlastní zkušenosti s dálkovým příjmem digitální televize a seznamoval vás s novinkami okolo DVB-T.

Jako dítě jsem snil o práci moderátora v rozhlasové stanici. Později jsem svůj zájem v tomto oboru prohloubil i na Střední průmyslové škole sdělovací techniky v Panské v Praze a tam jsem zaplul i do tajů televize.

Když jsem se dostal v roce 2002 na publicistiku na VOŠP, bylo jasno. Tady se vše rozhodlo. Žádný moderátor ani televizák, ale redaktor. Nepřestal jsem se zajímat o oblast rozhlasu ani TV, a tak jsem spojil příjemné s užitečným a začal psát. Nejdříve to bylo pro server RadioTV
a později pro tvCentrum a satCentrum jehož redaktorem jsem dodnes.

Na servery tvCentrum a satCentrum pro vás připravuji články, jak vyjde čas. Naše zprávy se především skládají z původních článků, PR materiálů televizí jak z Česka a ze Slovenska, tak ze zahraničí. Monitorujeme zpravodajství serverů Česká média a Strategie.sk, regionálních deníků a zahraničních serverů.